بازاریابی واتساپ نوعی بازاریابی پیام رسان است که به معنای تبلیغ یک برند از طریق واتس اپ است. تبلیغات واتساپی به برندها کمک می کند تا به مخاطبان زیادی دست یابند، روابط قوی با مشتریان ایجاد کنند و فروش را افزایش دهند. با استفاده ازاین روش تبلیغاتی می‌توانید سرنخ‌های بیشتری را به مشتریان تبدیل کنید و پشتیبانی 24ساعته به مشتری ارائه دهید.

واتساپ چیست؟

واتساپ محبوب ترین پلتفرم پیام رسان در جهان است. در سال 2020، تعداد مخاطبان آن به 2 میلیارد کاربر فعال در ماه افزایش یافته است. این روش بازاریابی برای مشاغلی که می خواهند با مخاطبان کشورهای در حال توسعه ارتباط برقرار کنند، ضروری است. به عنوان مثال، 340 میلیون کاربر ماهانه واتساپ در هند و تقریبا 100 میلیون کاربر در برزیل وجود دارد. با این حال، این پلتفرم همچنین یک انتخاب عالی برای تبلیغات در بازار ایالات متحده است ، 68 میلیون آمریکایی حداقل یک بار در ماه به WhatsApp دسترسی دارند.

 بهتر از این، می توانید مطمئن باشید که آنها پیشنهادات شما را دریافت خواهند کرد، زیرا پیام های متنی دارای نرخ باز شدن 98٪ هستند.

بازاریابی واتساپ به شما امکان می دهد با مشتریان خود در ارتباط باشید ، بیش از نیمی از کاربران واتساپ هر روز برنامه را چک می کنند.

نکته آخر اینکه مشتریان شما عاشق این کانال ارتباطی هستند. آنها به برندهای دارای برنامه های چت اعتماد بیشتری دارند ، 53٪ از مردم می گویند که از شرکت هایی که می توانند از طریق چت به آنها دسترسی داشته باشند خرید می کنند.

با این حال، دلایل بیشتری برای پیاده سازی WhatsApp در استراتژی بازاریابی شما وجود دارد. برای یادگیری چند مزیت بیشتر تبلیغات واتساپی، ادامه مطلب را بخوانید.

مزایای بازاریابی واتس اپ برای کسب و کار شما:

 • روابط عمیق با مشتریان
 • نرخ تبدیل بالاتر
 • فروش بهتر
 • هزینه کمتر بازاریابی

استفاده از پیام رسان ها یک فرصت طلایی برای بهبود استراتژی بازاریابی شماست. استفاده از واتساپ برای ارتقای کسب و کار شما چهار نتیجه مثبت دارد.

روابط عمیق با مشتریان:

بیش از 55 درصد از مردم در صورت استفاده از برنامه های پیام رسان، احساس ارتباط بیشتری با یک برند دارند. بازاریابی واتساپ یک استراتژی برای ایجاد روابط عمیق و طولانی با مشتریان است. حفظ چنین ارتباطی به نوبه خود به برندها کمک می کند تا هزینه های خود را کاهش دهند زیرا حفظ مشتری 5 تا 25 برابر ارزان تر از جذب است.

خارج از این موضوع ، واتساپ مجموعه‌ای قوی از فرصت‌های شخصی‌سازی را برای کسب‌وکار فراهم می‌کند. به عنوان مثال، می توانید پیام های خوش آمدگویی شخصی، پیشنهادات ویژه، تبریک تولد و غیره ارسال کنید. چنین رویکردی مشتریان را بیشتر با یک برند درگیر می کند ، بیش از 70 درصد از مصرف کنندگان می گویند که فقط با پیام های بازاریابی شخصی درگیر هستند.

نرخ تبدیل بالاتر:

پیام‌رسان واتساپ باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود. یعنی، ارسال پیام پس از تماس اولیه با مشتری می تواند نرخ تبدیل را تا 112٪ افزایش دهد.  

فروش بهتر:

بازاریابی واتساپ به عنوان نوعی عصای جادویی برای فروش شما عمل می کند. می توانید واتساپ را یک کانال فروش مستقل برای کسب و کار خود در نظر بگیرید. با تمایل رو به رشد مردم برای خرید از طریق برنامه های پیام رسانی امکان پذیر است. تقریباً 60 درصد از مصرف کنندگان معتقدند که در آینده بیشتر از پیام رسان ها برای خرید استفاده خواهند کرد.

هزینه کمتر بازاریابی:

واتساپ هنوز یک کانال بازاریابی بسیار مقرون به صرفه است که این پلتفرم را برای مشاغل کوچک جذاب می کند.در عین حال احتمال اینکه پیام شما به دست مشتری برسد بسیار زیاد است. به طور متوسط، یک کاربر روزانه بیش از 23 بار واتس اپ را چک می کند.

بازاریابی واتساپ باعث ایجاد تبدیل بیشتر، بهبود فروش، ایجاد روابط با کیفیت عمیق با مشتریان می شود و از نظر هزینه های بازاریابی هیچ هزینه ای ندارد. 

استراتژی های بازاریابی در واتساپ

یک استراتژی خوب زیربنای اثربخشی هر کانال بازاریابی است. این به شما امکان می‌دهد تا گام‌های خود را برنامه‌ریزی کنید و اگر مشکلی پیش آمد مسیر را تغییر دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا استراتژی بازاریابی واتساپ خود را بسازید و نتایج عالی کسب کنید.

 1. اهداف و شاخص های کلیدی عملکرد خود را تعریف کنید

  برای شروع استراتژی بازاریابی واتساپ خود، اهداف بازاریابی خود را مشخص کنید. این مرحله به شما کمک می کند توجه خود را بر روی فعالیت های معنادار متمرکز کنید و روی چیزهای غیر ضروری خط بکشید.

  با تجدید نظر در قیف بازاریابی و یافتن نقاط ضعف شروع کنید. سعی کنید به اهداف تجاری فکر کنید که می توانید با استراتژی بازاریابی واتس اپ آن را دنبال کنید. شاخص های کلیدی عملکرد را مشخص کنید که به شما کمک می کند بفهمید آیا به این اهداف رسیده اید یا خیر.

  اگر کسب و کار شما با حفظ مشتریان مشکل دارد، می توانید با ارسال پیام های تبلیغاتی از طریق واتساپ با آنها مقابله کنید. 

 2. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

  شناخت مخاطبان هدف زیربنای تمام تلاش های بازاریابی شماست و موفقیت آنها را مشخص می کند. 

 1. اپلیکیشن کسب و کار را دریافت کنید

  برای رفع نیازهای شرکت های کوچک و بزرگ، واتساپ یک اپلیکیشن مستقل به نام WhatsApp Business راه اندازی کرد.

  این ابزار دارای برخی از ویژگی های اضافی مفید است، مانند:

  یک نمایه تجاری با اطلاعات ضروری: آدرس، توضیحات کسب و کار، آدرس ایمیل و وب سایت شما.

  کاتالوگ ، ویترین مجازی از محصولات شما.

برچسب هایی برای سازماندهی چت های خود با مشتریان. به عنوان مثال، می توانید مکالمات را بر اساس مرحله قیف فروش برچسب گذاری کنید.

پاسخ های سریع و خودکار برای حفظ ارتباط با مشتریان و ارائه پاسخ های فوری.

آماری برای ردیابی پیام های ارسالی، تحویلی، دریافتی و خوانده شده

 1. یک شخصیت برند ایجاد کنید

  مردم ترجیح می دهند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند، نه یک تجارت غیر شخصی. بنابراین، برای انجام موفقیت آمیز بازاریابی واتس اپ، باید شخصیت برند خود را شکل دهید. شخصیت برند مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، نگرش‌ها و ارزش‌های سهام برند شما است.

  رهبران بازار را به خاطر دارید؟ همه آنها شخصیت دارند. به عنوان مثال، اپل خلاق و روشنفکر به نظر می رسد، Fanta – شاد و راحت، نایک – پرشور و پر انرژی. نام تجاری شما احتمالاً شخصیتی نیز دارد. سعی کنید آن را کشف کنید و معنی‌دارترین صفات را پیدا کنید. این شخصیت زیربنای لحن صدا و ارتباطات شما با مشتریان احتمالی در واتس اپ خواهد بود.

  این احساس را ایجاد کنید که مشتریان شما با شخصی سروکار دارند. سعی کنید از نام شخص به عنوان امضا استفاده کنید. بهتر از نام یک شرکت کار می کند.

 2. لیست مخاطبین بسازید

  اگر می خواهید از واتس اپ به عنوان چیزی بیشتر از یک کانال پشتیبانی مشتری استفاده کنید، به لیست مخاطبین نیاز دارید.

 1. ارتباطات خود را طراحی کنید

   پیام‌های واتساپ در مقایسه با سایر تبلیغات دارای نرخ باز شدن چشمگیر هستند. با این حال، اگر محتوای نامربوط یا تولید نامناسب ارائه دهید، بازاریابی شما در تبلیغات واتساپی نتیجه معکوس خواهد داد.

  با مشخص کردن موضوعات اصلی و پیام‌هایی که می‌خواهید ارسال کنید، شروع کنید. سعی کنید خود را فقط به پیام های تبلیغاتی محدود نکنید. به یاد داشته باشید که مخاطبان خود را سرگرم و آموزش دهید. ارتباطات خود را کوتاه و شیرین نگه دارید ، مردم اغلب در حال حرکت واتساپ را چک می کنند و زمانی برای خواندن پیام های طولانی ندارند.

  پیام های خود را با فایل های چند رسانه ای، مانند فیلم ها، انیمیشن ها یا تصاویر تقویت کنید. ایموجی ها در بازاریابی واتساپ نیز مناسب هستند. 

  نکته دیگری که باید در نظر گرفت، فرکانس پیام است. اگر هر ساعت خوانندگان خود را با پیام هایی بمباران کنید، به احتمال زیاد آنها را از برند شما آزار می دهد. بهترین کار این است که به روش رایج ارسال 5-10 پیام در هفته پایبند باشید.

 2. خدمات عالی به مشتریان ارائه دهید

  اکثر مشتریان از برنامه های پیام رسانی برای دریافت پشتیبانی برند استفاده می کنند. 59٪ از مردم معتقدند که از طریق پیام رسان ها سریعتر پاسخ می گیرند، 50٪ توصیه ها و مراقبت های بهتری را در این کانال ارتباطی پیدا می کنند. اینجا نقطه ای است که بازاریابی واتساپ به کار می آید.

  واتساپ به برند شما اجازه می‌دهد فورا درخواست‌ها را دریافت کند و به مشتریان پشتیبانی بی‌درنگ ارائه دهد. تا زمانی که 28 درصد از مشتریان انتظار دریافت کمک در عرض یک ساعت را داشته باشند، این ویژگی بسیار مهم می شود و 18 درصد انتظار پاسخ فوری را دارند.

  حفظ چنین سرعتی دشوار به نظر می رسد، اما واتساپ به شما اجازه می دهد تا پشتیبانی مشتریان را به صورت شبانه روزی ارائه دهید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که از یک ربات چت استفاده کنید و آن را با سوالات و پاسخ های معمولی به آنها تغذیه کنید. چنین رویکردی ممکن است به شما کمک کند تا 30٪ هزینه های پشتیبانی مشتری را کاهش دهید.

4 نکته بازاریابی واتساپ

 • ایجاد لیست های پخش
 • استفاده از چت های گروهی 
 • استفاده از وضعیت واتساپ
 • ایجاد کاتالوگ محصول

ما چندین ترفند برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی واتساپ را باز کرده ایم. اکنون زمان آن است که چند تکنیک خاص تر را بررسی کنیم.

ایجاد لیست های انتشار

به طور خلاصه، فهرست  گروهی از مخاطبین است که در یک گروه قرارگرفته و مخاطبین نمی توانند یکدیگر را ببینند و پیام های شما را به طور جداگانه دریافت می کنند.

این ویژگی ها لیست های انتشار را به ویژگی عالی برای ارسال کمپین های مرتبط تبدیل می کند. به عنوان مثال، شما می توانید تمام مشتریان VIP خود را در یک لیست جمع آوری کنید و پیشنهادات انحصاری برای آنها ارسال کنید و از این ویژگی برای حفظ و جذب مخاطب خود استفاده کنید.

از چت های گروهی استفاده کنید

این ویژگی در نگاه اول شبیه ویژگی قبلی است، اما بین آنها تفاوت وجود دارد. برخلاف لیست های انتشار، چت های گروهی به اعضا امکان می دهد یکدیگر را ببینند و نظرات خود را با کل گروه به اشتراک بگذارند.

بنابراین، اگر می‌خواهید گفتگو بین مشتریان خود را تشویق کنید، چت‌های گروهی ممکن است مفید باشند. برای مثال، ممکن است گروهی را برای گرم کردن شرکت‌کنندگان قبل از رویداد آفلاین یا وبینار راه‌اندازی کنید.

از وضعیت های واتساپ استفاده کنید

 این ویژگی به شما امکان می دهد فایل های متنی و چند رسانه ای را با تمام مخاطبین خود به اشتراک بگذارید و بازخورد آنها را دریافت کنید.  

می توانید از آنها برای به اشتراک گذاری پیشنهادات ویژه، به روز رسانی محصول، کدهای تبلیغاتی و غیره استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید یک فروش فلش یک روزه را فقط برای کاربران واتس اپ راه اندازی کنید.

یک کاتالوگ محصول بسازید

در سال ۲۰۱۹، واتساپ کاتالوگ‌های محصولاتی را راه‌اندازی کرد که به شما امکان می‌دهد محصولات خود را به نمایش بگذارید. این ویژگی پتانسیل بالایی دارد .

می توانید تا 500 مورد را به کاتالوگ محصولات واتساپ خود اضافه کنید. مشتریان بالقوه شما ممکن است آن را دیده و در مورد آنها از شما سؤال بپرسند. همچنین می‌توانید آیتم‌های کاتالوگ را برای کاربران واتس‌اپ ارسال کنید . کاتالوگ ها برای مشاغل کوچک یا کارآفرینان مشتاق بدون وب سایت بسیار مفید هستند.

بازاریابی واتساپ یک فرصت طلایی برای تقویت برند شما و ایجاد روابط عمیق و طولانی مدت با مشتریان است.

  درخواست مشاوره رایگان واتساپ - ایران واتساپ